Schrammsteine – nejen horolezců ráj

Rozsáhlé skalní město Schrammsteine nalezneme v Saském Švýcarsku zhruba mezi městy Schmilka a Bad Schandau. Vypíná se nad pravým břehem Labe, výchozími místy do této oblasti jsou města Schmilka a Bad Schandau u Labe, případně místní část Bad Schandau Ostrau ležící přece jen o něco výše. Schrammsteine je zároveň rájem horolezců i milovníků zajištěných cest. Značení v této oblasti je přece jen přehlednější než v okolí Königsteinu. Nalezneme zde hned tři druhy značení: jakousi obdobu českého značení (zde modrá, žlutá a zelená značka) – klasické turistické trasy, zelené šipky – nástupy na zajištěné cesty (klettersteigy) a černé šipky – nástupy na horolezecké cesty.  Zdejší klettersteigy jsou však až na dvě výjimky snadné a lze je bez problémů zvládnout i bez ferratové výbavy a tg i pro sestup.

DSC_1037

Různých značených i neznačených tras (v NP Saské Švýcarsko se lze pohybovat zcela volně vyjma jádrových oblastí NP) je zde opravdu nepřeberné množství. Během jedné návštěvy oblasti není v lidských silách vše detailně prozkoumat, zde je jen malá ochutnávka těch míst a tras, které jsem stihl poznat já…

Pro výstup do oblasti Schrammsteine jsem si vybral klettersteig Rotkehlchenstiege. K ní se nejsnáze dostaneme ze Schmilky – nejprve jdeme po žluté značce směrem na Heilige Stiege, následně na rozcestí odbočíme doleva (značená stezka podcházející samotné skály) a po chvíli doprava podle zelených šipek a nápisu Rotkehlchenstiege. Samotný klettersteig je zcela snadný a lze jej bez problémů zvládnout bez jakékoli výbavy. Jeho konec se nachází pod rozsáhlou skálou, je zde i převis, kde často nocují horolezci. Ústupová cesta vede od skály vlevo, stezka vpravo vede k úžasné vyhlídce, doporučuji nevynechat. Kdo si netroufá na tuhle snadnou ferratu a chce navštívit zdejší vyhlídku, ten se sem dostane shora po pohodlné pěšině.

Hlavním lákadlem této oblasti je velké množství vyhlídek, mezi nimiž zvláště vyniká Schrammsteinaussicht. K ní vede značená odbočka z modré značky – středně náročná, uměle zajištěná pomocí schodů, zábradlí a žebříků. Další krásnou vyhlídkou, navíc již stranou od největší koncentrace lidí, je pak Carolafelsen.

Nejproslulejší cestou vedoucí do oblasti Schrammsteine jsou ovšem bezesporu Heilige Stiege. Těmi vede žlutě značená trasa ze Schmilky. Tato stezka vede úzkou soutěskou obklopenou skalami a jak již název napovídá, jde se po schodech, kterých je opravdu nepočítaně. Sestup tudy je opravdu chuťovka:).

DSC_1065

 

Příspěvek byl publikován v rubrice zajímavá místa a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *