bývalý vojenský prostor Dětřichov nad Bystřicí

V prostoru mezi obcemi Lomnice, Rýžoviště a Dětřichov nad Bystřicí se v mapě nachází neobvykle hustá síť silniček, dokonce i odbočka železniční trati. Na mapy.cz je to vše opepřeno ještě zkratkou v.p., tedy vojenský prostor. Jak jsem ovšem zjistil, tak se jedná o bývalý vojenský prostor.

Tento vojenský prostor sloužil k mnoha účelům. Vznikl v roce 1953, od tohoto roku až do roku 1968 byl využíván jako muniční sklad letectva, respektive or roku 1961 jako zásobovací základna protivzdušné obrany státu. Ovšem nejzajímavější období nastalo od roku 1968, kdy se zde nastěhovali sovětští vojáci a vznikl zde Muniční sklad a sídlil zde strážní prapor Střední skupiny sovětských vojsk. Celý prostor byl obehnán dvěma pásy plotu s ostnatými dráty, mezi nimiž byly nataženy buď signální ploty nebo dríty s vysokým napětím. Údajně se zde nacházelo i překladiště jaderných zbraní na našem území (toto však není samozřejmě doloženo). ovšem vzhledem k blízkosti vojenského prostoru Libavá, kde byly s největší pravděpodobností uskladněny jaderné hlavice. Takže by překladiště jaderných zbraní právě zde mělo svou logiku… Tento vojenský prostor byl po odchodu sovětských vojsk v roce 1996 zrušen.

Tedy více než dost důvodů prozkoumat toto zajímavé území. Vydávám se do něj od vlakové zastávky Lomnice u Rýmařova – nejprve zhruba dvacet minut po okraji rušné silnice, poté odbočuji úzkou silničkou doprava. A  po chvíli mi veřejné osvětlení rozmístěné kolem silničky prozradí, že jdu správně…

Po této silničce dojdu zanedlouho ke vstupu do vojenského prostoru, vojáci jej zřejmě opustili dosti narychlo, připomínek jejich působení je zde více než dost…

 

Nedbám ovšem cedulí zakazujících vstup, žáden voják nikde v dohledu, tak bez větších obav vstupuji. V samotném bývalém vojenském prostoru se lze toulat i několik kilometrů. V jakémsi centru vojenského prostoru mě u zvolna se rozpadající budovy překvapí kohout.

V celém vojenském prostoru nacházím mnoho budov v různém stupni rozkladu – od jen chybějících oken, přes budovy s viditelně narušenou statikou až po budovy, po nichž zbyly jen kupy dřeva. Občas je před takovou kupou dřeva cedule zakazaující vstup s odůvodněnám na porušenou statiku budovy. Budovy jsou zde různě veliké – od velkých hangárů po malé dřevěné „kůlny“.

V  severozápadní části tohoto území se nachází i pramen řeky Bystřice, ten ovšem zřejmě nenaleznete, je totiž ukryt ve vysoké trávě. Že tudy nějaká voda teče, zjistíte až v momentu, kdy do ní nechtíc šlápnete:).

Celé toto území lze prozkoumat pěšky, ovšem patrně mnohem ideálnější zde bude kolo, v zimě snad i běžky. Asi nejvhodnějším obdobím pro průzkum tohoto území bude klasický podzimní mlžný den – to zde musí být atmosféra dokonalá!

Příspěvek byl publikován v rubrice zajímavá místa a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

13 komentářů u “bývalý vojenský prostor Dětřichov nad Bystřicí

 1. V tomto prostoru se nacházel VÚ 7333 který v 90-tých letech fungoval jako zásobovací základna PVOS. V útvaru byly dislokovány dvě roty a to velitelská a strážní celkem (+- 200 vojáků ZS a lampasů, cca 25 OP), které střežily oplocený prostor. Rusové měly své sklady které byly ovšem střeženy vojáky ZS ČSA. Útvar měl vlastní hasičskou jednotku a dva vozy CAS Tatra 148, autobus Karosa 734, autojeřáb PV3S + další vybavení. Z výzbroje vojska byl nejtěžší zbraní lehký kulomet vz. 59 a SA 58 P,V , z vozidel SOV – D-470 (snehová fréza). V roce 1991 odtud odešli jedni s posledních vojáků spřátelených armád dočasně zde dislokovaných. U těchto vojsk byla zajímavostí vlastní vysílací stanice která byla schopna a šířila TV signál, který šel naladit např. v nedalekém Bruntále, kdy vybavena byla tehdy novinkou a to videem VHS – s rusy jsme s oblibou kšeftovali cigára a pivo, První filmy typu Rambo a kung-fu ( z videopůjčovny ve Šternberku) byly takto veřejně nelegálně šířeny 😀

  • FOTO:
   DSC_8475 – bývalý útvarový prasečák v dálce komín kotelny která nikdy netopila
   DSC_8476 – bývalý útvarový prasečák
   DSC_8473 – bronzový nápis VÚ 7333 někdo ukradl
   DSC_8487 – torza zřevěných budov skladů
   DSC_8477 – pohled od zadní brány do autoparku v pravo budova autodílen a skladu materiálu

   • Zdravím,
    Kdy tento muničák opustili poslední vojáci ? netušil jsem o něm až do loňského podzimu kdy jsem „čuměl“ na seznam mapy na muničák v Dobroníně, kde jsem sloužil v roce 1995 já, a náhodou pak zabrousil tady , protože máme Ve Valteřicích chatu. Upoutaly mne právě taky ty cestičky s domečky , prostě ty muničáky z výšky vypadají všechny podobně.
    No ,ale jak píšu o tomhle jsem neměl tušení a tu chatu v těch Valteřicích , vlastně přes kopec Slunečná máme od roku 1989. Nikdy o tom nikdo nemluvil . Asi vezmu děcka a kola a uděláme si z chaty výlet. 🙂

  • Zdravim vsechny. Muj otec nekdy v 60tych letech dovazel a vyvazel do tohoto vojenskeho utvaru nakladaky tuny stavebniho materialu. Mluvil o stavkach tatrovek, ktere vjizdely do podzemi. Najde se pametnik, ktery by mohl potvrdit moznost ppdzemnich skladu zrejme pro jadernou minici? Sam jsem misto prosel detailne a opravdu v miste, kde kp cila (??) zeleznicni trat je teren naprosto nespecificky a je mozne si tam predstavit vstup do ppdzemi i s trati. Mozna pritazene za vlasy a mam moc fantazie 🙂
   Petr

 2. V tomto útvaru jsem sloužil říjen 1973-1975 jako spojař. Velitel útvaru pplk. Kříž, tehdy nastala ta nejtvrdší normalizace, byli jsme první ročník, který nesměl sloužit ve svém okrese a současně první Pražáci. Zažili jsme ještě odvar mazácké vojny, která byla v té době dost potlačovaná. Ale po těch letech spíše vzpomínám na to dobré, i když někdy ta vojna nebyla lehká.

 3. Poprvé sem tam byl v 2004 těsně po polomu který se prohnal a naposled 2005. To stálo spousta skladů i s vyřezanejma krovama od místních lidí. Náporem sněhu se to začlo bortit.

 4. Jě tam sloužil v letech 1982-1984.Myslím si ,že v podzemí nějaké tajné prostory určité jsou.

  • Já tam sloužil v letech 1980-1982, jo byli tam podzemní prostory, tuším se do nich dalo vejít i od železničního vykladište. Pamatuju si, že se tam vykládali protiletadlové rízené strely, typ si nepamatuju, ale vykládalo se vetšinou v noci. Co se týče skladú, v tech byli ruzné protiletecké materiály, jako zamerovače, radarové obrazovky, elektronika, letecké prístroje, součástky na letadla MIG 19, 21, 27, atd. Na volném prostranství tam byli naskládány letecké pumy , tuším velikosti 100 až 500 kg. V podzemí se nebyl, ale jednou jsem zahlédl otevírání podzemního uložište a vytahování protileteckého kanonu. Tyto manipulace , jakož i naskladňování leteckých pum bylo určeno jen rusum. My jsme meli jenom strážní činnost. Byl jsem psovod na strážní rote.

 5. Tam som slúžil v rokoch 1986-1987. Vtedy tam dostavali ubytovaciu časť pre vojakov. Táto budova nie je na fotkách. Ešte stojí? A bol tam aj protipožiarny bazén.

 6. Ja som tam slúžil 1983-1985, veľtelská rota. Boli tam podzemné priestrori pre rusov, v jednom som bol ale že čo tam mali to nepovedali. Chmelře boli na veľtelskej rote. Jaro Hanák aj toto meno znie povedome.

 7. Já sloužil v roce 1987 -1989 včera jsem se tam byl podívat po více jak 30 letech ubytovaci čast pořát stojí vše ve strašném stavu,stromy téměř žádné prý kůrovcová kalamita

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *