O jednom malofatranském ránu

Kriváňská Malá Fatra – tyto hory asi netřeba turistům ČR představovat, jelikož jde pro lidi zejména ze severní Moravy a Slezska o nejbližší trošku vyšší hory, navíc i snadno dostupné. Bohužel daní za tuto snadnou dostupnost je vysoká návštěvnost těchto hor, což platí především pro oblast v okolí Snilovského sedla, kam se lze snadno dostat lanovkou z Vrátné doliny. Ovšem i tuto část hor si lze užít takřka bez lidí – stačí přespat na Chatě pod Chlebom (případně stanovat před ní) a vyrazit na nedaleké vrcholky hor tak, abyste se na ně dostali před příjezdem první lanovky. A jako bonus si můžete užít i východu slunce před samotnou chatou. Jako dělaný je pro takový plán podzim, kdy nebývá takový opar kazící daleké rozhledy, slunce vychází o něco později, ty největší nápory prázdninových výletníků již jsou ty tam. A pokud se k tomu přidají ještě mlhy v údolích a nad nimi modré nebe, je o hluboký zážitek postaráno již předem, navíc jako zvuková kulisa k těmto krásným přírodním scenériím slouží i troubení jelenů.

Saamotný východ slunce lze pozorovat i z bezprostřední blízkosti chaty (na konci září slunce vychází přibližně nad hřebenem Tater), zhruba od poslední třetiny září do změny času v říjnu lze legálně pozorovat východ slunce i z okolních blízkých vrcholů (Velký Kriváň, Chleb, případně Hromové) – kromě tohoto období lze toto učinit i na přelomu prosince a ledna (mimo tato období nelze východy Slunce z žádného z vrcholů nacházejících se v NP Malá Fatra pozorovat!). Na Chatě pod Chlebom lze přespat buďto v klasických vícelůžkových pokojích nebo na povale s vlastním spacákem – zejména o víkendech je více jak vhodná předchozí rezervace!) a ceny jsou zde na rozdíl od mnoha jiných horských chat na Slovensku přívětivé. Odvážní mohou za symbolickou cenu stanovat i venku před chatou, jen je třeba mít na zřeteli, že i v okolí chaty se zejména pozdě večer a brzy nad ránem toulají zdejší medvědi…

Po pozorování východu slunce od chaty pak stačí vyrazit na některý z okolních vrcholů a užít si při krásném počasí nádherných výhledů. Jak na Velký Kriváň, tak na Chleb či Hromové je to od chaty cca 45 minut – hodina chůze. Pro pozorování ranních výhledů je dle mého názoru vhodnější Chleb, jelikož se právě zde hřeben ostře lomí severním směrem a výhledům směrem na východ (Tatry) již nic nebrání. Krom Tater je z vrcholu Chlebu za hezkého počasí vidět i vrchol Velkého Kriváně (směrem na západ), další pokračování hřebene Kriváňské Malé Fatry (Hromové, Steny, Stoh, Rozsutce), Chočské vrchy, Lúčanskou Malou Fatru, Velkou Fatru, Nízké Tatry, Beskydy,… A při výstupu na Chleb (či Velký Kriváň) je vhodné se chvíli zastavit na Snilovském sedle a pokochat se výhledy jižním směrem, kde máme jako na dlani Vrátnou dolinu se skalami po jejich obou stranách (pokud nejsou utopeny v ranních mlhách).

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice zajímavá místa a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *