Geocaching a ochrana přírody na Slovensku – praxe

Po teoretickém úvodu do této problematiky je na čase se podívat na několik příkladů keší, které zjevně nejsou v souladu s touto legislativou.

Jaskyna Drevenik

Keš se nachází (nacházela) v blízkosti hojně navštěvovaného Spišského hradu a Spišské Kapituly, konkrétněji v masivu vrcholu Dreveník, který je pro svou unikátnost chráněn jakožto Národná prírodná rezervácia Dreveník (již od roku 1925 !). Touto rezervací prochází žlutě značená turistická tras a a zároveň i naučná stezka. Samotná keš ovšem není umístěna přímo u nich, nýbrž mimo ně (tedy první porušení platné legislativy). Jako bonus je keš umístěna uvnitř Ladové jaskyně v Dreveníku (ta je navíc i významnou paleoarcheologickou lokalitou a zároveň nejvýznamnějším zimovištěm netopýrů v oblasti). Tedy druhé zjevné porušení platné slovenské legislativy! Reakce reviewera na NA log – žádná…. Dokonce ani nijak veřejně nereagoval o několik týdnů později, kdy byla v souvislosti s vážným úrazem na jiné podobně nelegální keši zmíněna i tato lokalita (zprávy TA3 ze dne 22.11.2014). O zhruba dva týdny později owner keš keš zřejmě poté, co jej kontaktovali samotní ochranáři, disabloval. Reviewer tuto keš nakonec archivoval až o více jak 3 měsíce později a okomentoval to i takto „Som presvedceny, ze cacheri tam neurobili nic zle v zmysle ochrany prirody“ – tedy porušování zákonů je vlastně zcela v pořádku.

Gorickova

   Tato keš se nachází v TANAP-u, konkrétněji v Západních Tatrách na území NPR Tichá dolina, kde je vstup mimo značku zakázán, resp. je možný jen s horským vůdcem (toho si ale na túru touto oblastí nikdo nenajme)..Jelikož se keška nachází doslova jen pár metrů od slovensko-polské hranice a v Polsku jsou ochranáři přece jen mnohem nekompromisnější než na Slovensku, se na keši nedlouho po publikaci objevili první NA logy. Slovenští revieweři dle svého zvyku opět nereagovali…Ovšem reagovala osoba s nickem Rizmani, že prý údajně vede přímo kolem keše zimní cesta (ta tam samozřejmě nevede…). Owner se vyjádřil, že je vše v pořádku…Zhruba v polovině logů u této keše je zmínka o tom, že se nachází mimo značenou stezku. Reviewera toto nechalo klidným, nikoli překvapivě. Soukromě jsem jej na tuto keš upozornil, jeho reakce byla „budu keš sledovat, NA logy od jiných národností než Slováků neřeším, nemají se o to co starat, ať se starají o své keše)…Podivný přístup, není-liž pravda. Po několika dalších měsících keš vyhmátl TANAP (Správy všech národních parků i jiných slovenských chráněných území dostali z ústředí pokyn zaměřit se na tuto problematiku). Následně owner keš archivoval s logem „aby sa neposlapala travicka a neusuchali kamene“.

Kacarova

    Tato keš je nejstarší slovenskou keší a nachází se v NPR Tlstá daleko od nejbližší značené trasy. Ownerem této kešky je Igi (neboli Geolens Reviewer – jeden ze dvou slovenských reviewerů – mimochodem je ownerem ještě jedné keše umístěné v jiné NPR mimo značené trasy na východním Slovensku). V listopadu 2014 jsem zde napsal NA log. Očekávaná reakce reviewera by byla, že se omluví a pošle keš okamžitě do archivu. Skutečnost však byla zcela odlišná  „Ja ju pokladam za dedicstvo, ktore treba chranit. Ja tuto cache nedam do archivu.“. Toto jeho veřejné vyjádření se zřejmě příliš nezamlouvalo ochranářům a keš zřejmě odnesli…Následně se k tomuto reviewer (a současně owner) vyjádřil takto „Dost ubohe riesenie toto zobrat ju prec bez slova“.

   A jaká že je aktuální situace? Správy jednotlivých chráněných území na pokyn z ústředí sami více či méně aktivně vyhledávají tyto keše, následně se pokouší kontaktovat jejich ownery. U těch, kteří reagují, jsou keše archivovány či přesunuty na místa, která ochranářům nevadí. Mnozí ovšem nereagují – v tomto případě jsou keše samotnými ochranáři stahovány z oběhu bez jakéhokoli upozornění.

   O postoji slovenských reviewerů k této problematice asi nejlépe svědčí to, že i po tom všem, co se již stalo, bez problémů pouští další keše, které by neměly být nikdy publikovány – např. GC5WZE9.

Stav v roce 2017

    Pokud by se někdo domníval, že se stav v průběhu let výrazně zlepšil a že už jsou všechny keše nacházející se v nepřístupných lokalitách archivovány a odneseny z terénu a reviewerem je na nich uzamčena i možnost logování, tak se bohužel šeredně mýlí. Nějakým způsobem je situace vyřešená jen na území TANAP-u – ale i tam stále dochází k opakovanému masivnímu porušování platné legislativy v souvislosti s odlovem keší…), jinde se nezměnilo prakticky nic…

   V současnosti stále existuje na Slovensku více jak 100 keší nacházející se v nepřístupných chráněných lokalitách napříč celým Slovenskem. A např. výše uvedená keš Kacarová stále není reviewerem archivována (je to přece dědictví…). Slovenští revieweři se dokonce nezdráhají ani veřejně lhát (viz tento log – keš již na místě není a proto ji později našlo dalších 7 lidí…), na těch pár nuceně archivovaných keší se revieweři ani nenamáhali uzamknout logování (viz např. výše uvedená keš na Dreveníku).

A když byl na tuto stále přetrvávající situaci opět upozorněn Groundspeak jako provozovatel hry, reakcí bylo mlčení – přece jim Vršo už dávno tvrdil, že žádná keš na Slovensku neporušuje místní zákony…A slovenští revieweři nikdy nelžou a sami jdou přece příkladem v dodržování platných zákonů a nikdy by nezaložili keš v nepřístupných lokalitách a ani nikdy sami takové keše nenavštívili.

Příspěvek byl publikován v rubrice geocaching a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *