Ochodzita – de luxe výhledy jen s minimální námahou

Ochodzita (895 m) – výškou rozhodně nepatří mezi dominantní vrcholy polské části Slezských Beskyd, ale co se týče výhledů z vrcholu, patří mezi absolutní špičku nejen v rámci Slezských Beskyd, ale celého Polska a celých Západních Karpat. A když se k tomu přidá velice snadný přístup v podobě ani ne 10 minutové procházky od parkoviště pod vrcholem, výborné a proslavené (a přitom nijak drahé restaurace) kousek pod vrcholem, tak bude tento vrchol jen těžko hledat v rámci Beskyd sobě rovného.

Tento vrchol nalezneme nedaleko obce Koniaków zhruba 10 km od nejvýchodnější české obce Bukovec a ještě blíže je to z něj na Slovensko. Ač tento vrchol nijak nevyniká výškou, tak je díky své izolované poloze a typickému tvaru vrcholu (ze všeho nejvíce připomíná sopku) snadno identifikovatelný z blízkého i vzdálenějšího okolí. Samotný vrchol je zcela holý, výhledy z něj jsou tedy ničím nerušené. A že je nač se dívat! Ať už je to malebné nejbližší okolí samotného vrcholu tvořené mozaikou osad, samot a nevýrazných, převážně nezalesněných vrcholů, či horská pásma a vrcholy více či méně vzdálená. Jen krátký výčet toho, co vše lze z vrcholu pozorovat – mnohé vrcholy Moravskoslezských Beskyd včetně Lysé hory, rozsáhlé vrcholy a hřebeny polské části Slezských Beskyd, mnohé vrcholy Beskidu ‚Zywieckého včetně Pilska či Veľké Rače, takřka celý hřeben Malé Fatry a jako přízrak všemu dominují štíty Tater. Na samotném vrcholu se nachází i informační cedule s popisem výhledu, případně se lze nachystat předem vygenerováním panoramatu na http://www.udeuschle.selfhost.pro/panoramas/makepanoramas_en.htm.

Při kochání se touto nádherou mnohému vyhládne, ovšem to zde není problém – stačí sejít z vrcholu a za pár minut je člověk zpět u parkoviště, u něhož se nachází Karcma Ochodzita, což je stylová gorolská restaurace tvořená srubem a rozsáhlým venkovním posezením. Ač tato restaurace vypadá zvenku i uvnitř luxusně, ceny zde rozhodně luxusní nejsou (jediné, co je zde ve srovnání s ČR výrazně dražší, je pivo, ale toto platí pro celé Polsko). Pokud je hezké počasí, rozhodně doporučuji využít venkovního posezení, neboť i přímo od stolu má člověk krásný výhled na okolní hory!

Těsně pod vrchol se lze dopravit nejen autem, ale i veřejnou autobusovou dopravou (autobusy vyjíždějí z Cieszyna od vlakového nádraží, pěšky cca 20 minut chůze od vlakového nádraží Český Těšín) či na kole. Návštěvu tohoto vrcholu lze zařadit buď jako samostatný cíl výletu, případně jej spojit s návštěvou dalších atraktivních míst v blízkém okolí (Barania Góra, nejvýchodnější bod ČR, Trojmezí ČR – Polsko – Slovensko). Rovněž je návštěvu vrcholu a restaurace pod ní možno zařadit jen jako zastávku cestou z/do vzdálenějších míst.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice zajímavá místa a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *