Sněžnicový ráj i peklo v jednom – Beskid Śląski

Polská část Slezských Beskyd není českými turisty příliš známa, ačkoli je dobře přístupná i veřejnou dopravou. Cílem mého dnešního výletu je výstup bočním hřebenem s několika vrcholy Cienkowa na hlavní hřeben, po něm dojít po Malinowskou Skalu a následně sejít na Przelecz Salmopolskou. Délka celé túry je jen necelých 16 km – v létě naprosto pohodová záležitost, v zimě tomu tak úplně není, neboť se jedná o jednu z nejméně navštěvovaných částí polské části Slezských Beskyd v zimním období, což znamená jediné – nějaká široká pohodlná prošlápnutá stopa zde zřejmě nebude, navíc když několik dní poměrně hustě sněží…

V den výletu je však počasí výborné – mrzne, ale ne moc, sluníčko svítí, všude spousta sněhu. Autobus jedoucí z Cieszyna jen pár minut chůze od vlakového nádraží opouštím na zastávce zvané Nowa Osada, skrzyźowanie. Pár desítek metrů jdu zpět po silnici až na křižovatku silnic, kde odbočím prudce doprava směrem na Czarne. Po chvíli mám po pravé ruce hezký vodopád a zanedlouho docházím k malému parkovišti po pravé straně. Na tomto parkovišti odbočuje můj průvodce – žlutá značka – vlevo do lesa. Tato odbočka není zejména při dnešním množství sněhu moc viditelná, takže ji nejprve o pár desítek metrů přecházím, abych se k ní vrátil…

DSC_2354 DSC_2355

Jelikož nejsou vidět žádné stopy, rozhoduji se hned nasadit sněžnice…Sněhu je odhadem 30-40 cm, na sněžnice ideální. Stezka hned zpočátku poměrně strmě stoupá lesem, mrznout tedy rozhodně nemrznu. Tento strmější úsek končí v blízkosti skokanského můstku, přesněji jeho horní části. Odtus se nabízejí první dnešní výhledy do kraje. Z tohoto místa stoupám již mnohem pohodlněji na první dnešní vrchol – Cienkow Niźni (718 m) s horní stanicí sedačkové lanovky a sjezdovkami padajícími do údolí z jeho vrcholu. Díky tomu je zde i hodně lidí, hluk…Vydávám se proto rychle dále…Kousek pod vrcholem procházím malebnou osadou Cienkow a za ní opět osiřím. Tento úsek je bezlesý, výhledový a velice fotogenický.

DSC_2356 DSC_2359 DSC_2360 DSC_2361 DSC_2362

Po chvíli se opět nořím do lesa a dokonce jsou zdě vidět i nějaké stopy od lyží. Po nějaké době mírného stoupání lesem docházím jejich původce. To jsem již pod vrcholem Cienkow Pośredni, který je však kompletně zalesněný. Pokračuji tedy dále a docházím k nejhořejším samotám osady Wysznia.Zde opět na chvíli les mizí, otevírají se výhledy, modré nebe s jen pár mráčky, prostě ráj na zemi…

DSC_2370 DSC_2372 DSC_2373 DSC_2374

Ovšem ráj má i svůj protiklad, kterým je peklo. A to si na mě pomalu brousí drápy. Za touto osadou stoupám na nedaleký zalesněný vrchol Cienkow Wyźni, sněhu začíná přibývat, i na sněžnicích se začínám bořit…Zatím to je ale v nějakých rozumných mezích. Zatím…Za vrcholkem chvíli klesám, překřížím lesní cestu s běžkařskými stopami a …Peklo je zde v plné síle. Značka vede strmým úvozem panenským sněhem. Pokud by nebylo čerstvého sněhu nějakého půl metru, bylo by to v pohodě. Jenže ono je, bořím se po lýtka, místy i více. Ještě že mám ty sněžnice, bez nich by to bylo absolutně neprůchodné! Ujdu vždy 50 m a vydýchávám se. Naštěstí toto strmé stoupání není nekonečné a následně stoupám již jen mírněji. Ovšem bořím se čím dál více – i sněžnice mají zjevně své limity. Docházím pod lesní cestu, tu znám a v létě jsem ji již použil jako zkratku, díky které jsem si ušetřil hezkých pár desítek minut chůze…Zkusím to tedy po ní, horší to snad být nemůže…Ale může, i na sněžnicích se bořím po stehna. 100 m jdu asi 10 minut…Rozum vítězí a vracím se zpět na značku, na ní jsem se bořil jen po kolena…Na rozcestí na hlavním hřebeni to mám nějakých 800 m vcelku mírného stopání. Ovšem těchto 800 m mi trvá více jak půl hodiny, kdo nezažil, neuvěří.

DSC_2376

Zde naštěstí surové peklo končí, ráj to dále sice není, ale bořím se jen po lýtka. Dokonce jsou zde vidět i nějaké lidské stopy. Přede mnou je vrchol zvaný Zielony Kopiec. Zelený dnes tedy rozhodně není, naštěstí je hezky (jen místy se přižene mrak a zakryje sluníčko), jsem na otevřeném hřebeni a výhledy zejména na východ nemají chybu. Za častého kochání docházím pod vrcholek a zdolám i jej. Z něj mám jako na dlani nejvyšší horu Beskyd – Babiu horu – i nejvyšší vrchol Slezských Beskyd – Skrzyczne. A hned je na světě hezky. Na vrcholu ani moc nefouká, tak zde i posvačím a hezkých pár minut se kochám.

DSC_2377 DSC_2378 DSC_2379 DSC_2383 DSC_2384

Z vrcholu scházím těch pár metrů na značku a pokračuji dále severním směrem za neustálých výhledů. Nikam nespěchám, času mám dost. Za častého kochání a focení docházím nakonec až na další vrchol, kterým je Malinowska Skala s fotogenickým a často fotografovaným skalním útvarem kousek pod vrcholem.

DSC_2386 DSC_2389 DSC_2391 DSC_2392 DSC_2394

Času mám více jak dost, tak si sednu na vrcholek skály a kochám se a kochám…V tom se ve sněhu začne hýbat nějaký hlodavec, asi zešílel…Tady jídlo nenajde, leda by se živil sněhem…Jako na dlani mám vrcholy Pilska, Babie hory i Skrzyczne.

DSC_2395 DSC_2397 DSC_2401 DSC_2402 DSC_2404 DSC_2409 DSC_2412 DSC_2414 DSC_2415 DSC_2420 DSC_2421

Až se dosyta dockohám, vydám se na sestup. Zde je již stop opravdu hodně. místy je to hodně rozryté, ale na sněžnicích se naštěstí nebořím takřka vůbec. Pohodlně tedy docházím až do sedla mezi vrcholem Malinowska Skala a Malinów. Na úbočí Malinówa se nachází volně přístupná pseudokrasová jeskyně, samotný vrchol je zalesněný a bez výhledů. Proto volím neznačenou cestu, která je však zejména během zimy hojně využívána. Zatímco červeně značená trasa odbočuje v sedle mírně doprava a hned začíná strmě stoupat, má neznačená trasa jde spíše doleva a klesá. Po chvíli tato stezka vyústí na širší lesní cestu a po ní již víceméně po vrstevnici docházím až do cíle mé trasy, kterým je sedlo Przelecz Salmopolska, odkud jezdí přímé autobusy do Cieszyna. Toto sedla se může pochlubit jednou kuriozitou – vybíhají z něj tři horské hřbety, přičemž dva z nich ze sedla nejprve klesají…V samotném sedle je i větší množství restaurací. Zde i svůj dnešní výlet končím.

DSC_2428  DSC_2423 DSC_2424

Příspěvek byl publikován v rubrice túry a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *